Blog

Jawne Wybory - to teraz: Jawne Partie

Jawne Wybory - to teraz: Jawne Partie

To poważna zmiana - z wielu różnych względów, głównie technicznych.

Portal Jawne Wybory to od 01 stycznia 2024 r. portal Jawne Partie, działający pod nowym adresem: https://jawnepartie.pl

Dlaczego taka zmiana nastąpiła, co poza nazwą się zmienia i jakie plany na ten rok - czytajcie w artykule.

 

Portal Jawne Wybory powstał z chęci udostępnienia finansów partyjnych z rejestrów wpłat i umów partii w obliczu wyborów parlamentarnych 2023 r. W zamierzeniu jawność finansów partii miała pokazać zainteresowanym na co partie wydają pieniądze i skąd je pozyskują, a tym samym pozwolić na ocenę jak działa preferowana przez nas partia polityczna. To miało pomóc podjąć decyzję w jesiennych wyborach. Z tego powodu też w serwisie Jawne Wybory pojawiła się lista komitetów wyborczych czy baza okręgów wyborczych.

Po wyborach elementy stricte wyborcze portalu Jawne Wybory straciły na swej istotności. Niemniej aspekt jawności finansów partyjnych pozostał, rozwijał się i pojawiła się baza partii politycznych w Polsce.

Stanąłem w pewnym momencie w punkcie, w którym "Jawne Wybory" przestały mieć sedno w "wyborach", a sednem ostały się i rozwinęły "partie" i jawność ich finansów.

Dlatego też po krótkich konsultacjach w wąskim gronie osób najbardziej zaangażowanych w tę tematykę podjąłem decyzję o zmianie nazwy serwisu "Jawne Wybory" na Jawne Partie oraz o zmianie adresu działania serwisu na https://jawnepartie.pl

Serwis Jawne Partie stał się klonem Jawnych Wyborów. Odchodząc od tematyki wyborczej z bazy serwisu zniknęły rejestry komitetów wyborczych, okręgów wyborczych - czyli słowem zniknęła zawartość menu "Wybory 2023".

Funkcjonalność serwisu Jawne Partie jest w zakresie rejestrów wpłat, umów i rejestru partii politycznych identyczna, jak była w serwisie Jawne Wybory.

Wizualnie dla odbiorcy zmienia się tylko nazwa, adres i banner. Subskrybenci newslettera będą otrzymywać newsletter z nowej domeny i z nowym bannerem, ale dotyczący tych samych rejestrów.

Technicznie - postaram się zabezpieczyć przez jakiś czas przekierowania ze starego adresu na nowy oraz promować nowy serwis.

 

Co dalej?

Początek roku to zazwyczaj czas podejmowania wyzwań, deklaracji i planów. Ponieważ praca przy systemie jest niełatwa, nie chcę deklarować nierealnych działań.

Niemniej to, co w roku 2024 planuję to:

  1. utrzymanie ciągłości działania serwisu
  2. bieżące aktualizowanie rejestrów wpłat i umów w cyklach miesięcznych
  3. cykliczna aktualizacja rejestru partii politycznych - zarówno w zakresie danych rejestru Sądu Okręgowego w Warszawie, jak i danych kontaktowych poszczególnych partii
  4. dążenie do osiągnięcia 100% poziomu monitorowania istniejących rejestrów wpłat i umów
  5. raportowanie Państwowej Komisji Wyborczej uchybień w rejestrach partii z wnioskami o wszczęcie postępowania zgodnie z ustawą o partiach politycznych

 

Ile z tego uda się osiągnąć - zobaczymy. Trzymajcie kciuki.


Tekst: Grzegorz Krakowiak
Grafika: Grzegorz Krakowiak

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.

Część projektu została wsparta przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska ze środków 1% podatku przekazanego przez podatników na cele związane z ochroną prawa do informacji, na podstawie uchwały zarządu nr 12/OB/I/2023 z 18 stycznia 2023 roku.

Zbudowanie mechanizmu odbyło się dzięki wsparciu Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca w ramach inicjatywy System prezentacji, przeglądu i wyszukiwania podmiotów zawierających umowy z Urzędem Gminy / Wójtem (2022).